پروتئین وی ایزوله چیست؟

پیش از بیان تفاوت انواع پروتئین وی، ابتدا بهتر است خود مفهوم پروتئین وی را بشناسید. بیشتر پروتئین موجود در مواد پروتئینی و پودرها از شیر به دست می‌آید. هنگامی که شیر برای تشکیل پنیر یا ماست فرآوری می‌شود، مایع باقی مانده آب پنیر نامیده می‌شود. این مایع حاوی پروتئین‌های سریع هضم است که معمولاً پروتئین وی نام می‌گیرد. قبل از فرآوری، حدود 20 درصد از پروتئین موجود در شیر از آب پنیر و 80 درصد دیگر از پروتئین‌های کازئین با سرعت هضم کندتر تشکیل شده است.

پروتئین وی، ال آرژنین و کازئین هر دو جز پروتئین‌های باکیفیت در نظر گرفته می‌شوند، زیرا حاوی تمام آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن شما هستند اما پروتئین وی برای افزایش تولید پروتئین جدید در عضلات شما مفید است. انواع مختلفی از پروتئین آب پنیر در مکمل‌ها استفاده می‌شود که دو مورد از رایج‌ترین شکل‌ها عبارتند از پروتئین وی و کنسانتره پروتئین وی. این فرم‌ها با استفاده از تکنیک‌های مختلف فرآوری تولید شده و از نظر محتوای غذایی کمی متفاوت هستند.

تفاوت بین پروتئین ایزوله وی و کنسانتره آن چیست؟
چندین تفاوت تغذیه‌ای بین پروتئین ایزوله وی و کنسانتره وجود دارد. همانطور که اشاره شد این تفاوت‌ها ناشی از روش‌های فرآوری شیر است. پس از طی مراحل فرآوری شیر و به دست آوردن غلظت کافی پروتئین، مایع را می‌توان خشک کرد تا پودر کنسانتره وی تشکیل شود. این کنستانتره از 80 درصد پروتئین تشکیل شده و 20 درصد باقیمانده آن حاوی کربوهیدرات و چربی است.


اگر از مراحل مختلف فرآوری برای کاهش چربی و کربوهیدرات آب پنیر استفاده شود، می‌توان پودر ایزوله وی حاوی 90 درصد یا بیشتر پروتئین تولید کرد. به طور کلی مراحل فرآوری با هدف تولید ایزو وی منجر به ایجاد ماده‌ای با پروتئین بالاتر و محتوای چربی و کربوهیدرات کمتر در هر وعده می‌شود. با این حال انواع اسیدهای آمینه موجود در هر دو شکل پروتئین وی تقریباً یکسان هستند، زیرا آن‌ها از پروتئین های مشابهی گرفته شده‌اند.


پروتئین وی ایزوله علاوه بر داشتن کربوهیدرات کمتر، دارای لاکتوز کمتری نیز می‌باشد؛ این بدان معناست کسانی که به لاکتوز حساسیت دارند، می‌توانند به راحتی از آن استفاده کنند. البته به طور کلی مقدار لاکتوز در هر دو شکل پروتئین وی کم است. علاوه بر تفاوت‌های تغذیه‌ای، تفاوت‌های هزینه‌ای نیز بین این دو نوع پروتئین وی وجود دارد؛ پروتئین وی ایزوله گران‌تر از کنسانتره آن است.

در یک جمع بندی می‌توان گفت که تفاوت اصلی بین وی ایزوله و کنسانتره این است که ایزوله وی تحت پردازش بیشتری قرار می‌گیرد که منجر به محتوای پروتئینی بالاتر با کربوهیدرات، لاکتوز و چربی کمتر می‌گردد؛ در عین حال وی ایزوله معمولاً گران‌تر از کنسانتره آب پنیر است.

آیا اثر گذاری پروتئین وی ایزوله با کنسانتره متفاوت است؟
یک مطالعه بر روی 192 فرد ورزشکار نشان داد که مصرف مکمل‌های پروتئین وی، از جمله ایزوله یا کنسانتره، منجر به بهبود توده بدون چربی و قدرت بدنی می‌شود اما با وجود تفاوت‌های جزئی در محتوای غذایی، شواهد قوی وجود ندارد که نشان دهد ایزوله و کنسانتره اثرات متفاوتی در بدن شما دارند.

یکی از مهمترین فاکتورها در سلامت بدن و تقویت عضلات برای انجام تمرینات ورزشی، میزان کل مصرف پروتئین روزانه شماست. علاوه بر این اغلب توصیه می‌شود که اکثر پروتئین دریافتی روزانه از منابع با کیفیت بالا مانند لبنیات، تخم مرغ و مرغ تامین شود. هر دو ایزوله پروتئین وی و کنسانتره، مکمل‌های پروتئینی باکیفیتی هستند و می‌توان انتظار داشت که هر دو نتیجه بسیار خوبی در عضله سازی داشته باشند. با این وجود کسانی که مصرف چربی، کربوهیدرات یا لاکتوز خود را محدود می‌کنند، بهتر است برای خرید مکمل بدنسازی پروتئین وی ایزوله اقدام نماید. شایان ذکر است بسیاری از مکمل‌ها حاوی ترکیبی از پروتئین‌ها هستند که هم شامل ایزوله وی و هم کنسانتره آب پنیر است.

read more:
https://www.tarafdari.com/node/2174653

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *